A demenciával élők gondozása komoly kihívást jelenthet a családtagok számára. Fontos, hogy a gondozók megfelelő támogatást és információt kapjanak ahhoz, hogy hatékonyan tudjanak segíteni szeretteiknek.
A demenciával élők folyadékpótlására különösen oda kell figyelni, hiszen sok esetben nehezített lehet számukra a megfelelő mennyiségű folyadékbevitel,
mivel sokan nem képesek felismerni a szomjúságukat, vagy elfelejtik meginni a szükséges mennyiséget. A folyadékbevitel és annak monitorozása a napi
gondozási feladatok fontos része kell legyen, azonban hőség esetén kiemelt jelentőségű gondozási feladattá lép elő.
Miért fontos?
A rendszeres és elegendő folyadékbevitel kulcsfontosságú az egészség megőrzése szempontjából, és segíthet elkerülni a súlyos egészségügyi problémákat. A magas hőmérsékletnek való kitettség gyorsabb folyadékvesztést eredményezhet, ami komoly egészségügyi problémákat okozhat.
A folyadékhiány számos tünettel járhat, ideértve a szájszárazságot, fejfájást, szédülést, gyengeséget, zavartságot és akár eszméletvesztést is. Ezek a tünetek különösen súlyosak lehetnek az időskorú demenciával élők esetében, ezért kiemelten fontos figyelni rájuk a nagy melegben.
A megfelelő folyadékfogyasztást akadályozó tényezők:
- Nehezíti a demenciával élők helyzetét, hogy szomjúságérzetük csökkenhet, vagy nem tudják megfelelően kommunikálni azt környezetük felé.
- A rendszeresség és tervezettség kellő segítség nélkül elveszik életükben, így a rendszeres folyadékfogyasztási szokások is megváltoznak. A magára hagyott demenciával élők kevesebbet, ritkábban vagy nem megfelelő összetételű ételeket esznek, nem isznak megfelelően, emiatt gyakran jelentkezhetnek a kiszáradás tünetei.
- Előrehaladottabb állapotban a garatreflexek is tompulhatnak, gyakori a félrenyelés és nő a fulladás veszélye.
- A demenciák gyakran társulnak depresszióval, amely motiválatlanságot okoz, ez pedig kihat az étkezésre és megfelelő folyadékfogyasztásra is.
- Előfordul, hogy aluszékony a demens személy és nem képes koncentrálni pl. az ivásra sem.
- Fájdalmak jelentkezhetnek, amelyek elvonják a figyelmet és lehetetlenné teszik a normális étkezést, folyadékfogyasztást.
- Sok esetben az önálló ivás nehezítetté válik, mert a beteg stabil pohárfogása megszűnik, esetleg kézremegés miatt az italt nem tudja eljuttatni a szájáig. Kiömlik a folyadék, szennyezi ruházatát, elveszti türelmét és kerüli az ivással járó “megpróbáltatásokat”.
- Vannak helyzetek, amikor a folyadékfogyasztás felismerése vagy az ivás lépéseinek egymásutánisága veszik el, például elfelejti, hogyan kell kinyitni a száját, vagy miként kell a vizesflakon biztonsági kupakját használni stb. Ekkor feltétlenül fontos a gondozói támogatás.
- Gyakran elfelejtik, hogy már ittak és túlzott folyadékbevitelre is képesek lehetnek, ilyenkor gondoskodnunk kell a szükséges és elégséges mennyiségű, minőségű folyadékról.
Javaslatok a gondozók számára:
A hőség idején javasolt több folyadékot fogyasztani, különösen olyan italokat, amelyek hidratálják a szervezetet, mint például víz, ásványvíz, gyümölcslevek vagy sportitalok, esetleg könnyű levesek.
Fontos azonban ügyelni arra is, hogy ne csak akkor igyunk, amikor szomjasak vagyunk, hanem rendszeresen egész nap.
Ami a demenciával élő emberek folyadékpótlását illeti, fontos figyelembe venni az egyéni szükségleteiket és korlátaikat. A fogyasztandó folyadék napi mértékéről kérjük ki az orvos tanácsát. Ő ismeri a beteg egészségi állapotát, gyógyszeres terápiáját, életkorát, testének egyéb paramétereit és ezek alapján határozza meg az ideális napi folyadék mennyiségét és formáját.
Érdemes figyelni arra is, hogy milyen folyadékot kínálunk, a kedvelt italokat nagyobb eséllyel fogják fogyasztani az idősek. Sokan házilag készítenek gyümölcsös ízű zselégolyókat, amelyek színesek és kívánatosak az idősek számára. Mivel magas a folyadéktartalmuk, segítséget jelentenek az ideális folyadékmennyiség biztosításában (Lásd: https://www.youtube.com/watch?v=Qq59lM93TZw ).
Az egyik legfontosabb tanács, amit a gondozóknak érdemes megfogadniuk, hogy rendszeresen emlékeztessék szeretteiket a folyadékfogyasztás fontosságára. A demencia gyakran jár rövidtávú emlékezetvesztéssel, így előfordulhat, hogy az illető egyszerűen elfelejti, hogy meg kell innia valamit.
Ezért fontos, hogy rendszeresen kínáljuk nekik a folyadékot, akár kis kortyokban is.
Az asztalra készített palack víz alapján könyebben lehet követni a folyadékfogyasztás mértékét.
Sok demenciával élő személynek nehézséget okoz a pohár vagy a palack megfelelő használata, ezért
érdemes olyan eszközöket választani, amelyek könnyen használhatók számukra.
Fontos, hogy a gondozók figyeljenek a dehidratációs tünetekre. Ha észlelik, hogy szerettük kevesebbet iszik, mint szokott, vagy szájszárazságot, fejfájást, szédülést tapasztalnak, azonnal tegyenek intézkedéseket. Súlyos kiszáradás esetén, ha a beteg nem fogadja el vagy nem tudja elfogadni a folyadékot, mielőbb orvoshoz kell fordulni, aki segít a helyzet kezelésében.
Végül, de nem utolsósorban fontos, hogy a gondozók maguk is vigyázzanak saját folyadékbevitelükre.
A hosszú és stresszes napok során könnyen elfelejthetik ezt az alapvető szükségletüket, pedig csak akkor tudnak hatékonyan segíteni szeretteiknek, ha saját egészségükről is gondoskodnak.
A demenciával élők folyadékpótlása tehát komoly odafigyelést igényel mind a gondozóktól, mind a betegektől. Fontos, hogy rendszeresen emlékeztessük őket a folyadékfogyasztás fontosságára, és gondoskodjunk a megfelelő eszközökől (pl. biztonsági kupakkal ellátott üvegek).
Emellett ne feledkezzünk meg saját folyadékbevitelünkről sem, hiszen csak így tudunk hatékonyan segíteni szeretteinknek ebben a nehéz időszakban.
(Modus Alapítvány, 2024, július)